Když je dítko nemocné...

Úvod Eva KupilíkováKdyž je dítko nemocné...

V průběhu let, kdy na svět přišly naše děti, sbírám zkušenosti s jejich zdravotním stavem. Jak jim pomoci, když jejich malé těličko si "postaví hlavu"

 

Nejlépe osvědčené a nejlépe funkční je

 

podpora Imunity-někdo je zastáncem podávání vitamínu D (ten rozhodně není nic špatného) jen volte co nejpřirozenější zdroj. Všechny vitamíny nejsou nasbírány šetrně a také naše tělo je nevyužije v tom množstí, jaké byly podány. 

Imunitu nejvhodněji podpoříte správnou střevní mikroflorou. Nejde o podávání mléčných výrobků, nýbrž hlavně o probiotika, která obsahují velké spektrum těch "správných" bakterií, které nám pomáhají. A nejde jen o vyšší imunitu. Ne nadarmo se říká, mít na něco střevo. Ve střevech je zdroj soustředění a pozornosti. Vždyť jak se nám chce přemýšlet nad něčím novým, když máme akutní průjem??

K imunitě přikládám podle zkušeností ještě Echinaceu (Echinace Purpurea) čaj, nebo kapky z tého kytičky čistí játra a pomáhají při nachlazení. Nebo ještě velmi vhodný a osvědčený je u mě Grepový olej. Ten je protivirový, protilísnový,proti bakteriím, při oparech, lupénce, kopřivce, ekzémech... Zkusíte a uvidíte sami na co ještě. Někdy mě až překvapuje, co vše ty mě známé bylinky umí.

 

Když už to ale nevypadá nejlíp a dítě kašle, mám oblíné kapky Baktevit od Diochi. Podávám je 3x 5 kapek a po zlepšení už jen 2x5. Vypořádá se to s kašlem a dokonce i s teplotou. Kdysi jsme na stole (pro jistotu) měli Antibiotika. Zůstaly však nedotčeny, protože Baktevir zabodoval. Od té doby mu plně věřím.

Pokud je kašel nepříjmený, dráždivý a je potřeboa ho uklidnit na noc, podávám homeopatickou Droseru. Nejlépe od firmy AKH. To postačí jedna tabletka na spaní, když nezabere, podám druhou. Víc nebývá třeba a dítě spí. A pokud potřebuji já, také po nich sáhnu. Pokud nemám homeopatika, podávám kapky Astomin od Diochi - ty fungují mimo jiné, jako kapky na utišení kašle. Také jich není potřeba mnoho, max 10 pro dospělého. Dítě 5-7 kapek.

Když odezní fáze dráždivého kašle (to je ten, co stejně nic nevykašlete, ale pořád do škrábe a nutí na kašlání), dochází ke stavu, kdy je potřeba změnit přístup a naopak kašláním pomoci plicím, aby se vyčistily. Na odhlenění si každý potřebuje najít svoji technku. Dokonce i pokaždé může fungovat něco jiného u stejného člověka. 

Já mám osvědčený med - ten odhleňuje, omezení mléčných výrobků, někdy zabírá namazáním olejíčkem 31 bylin od Just, nebo Šaolinový olej TCM, ale téměř vždy zabírají tělové svíce, zapálené na oblast plic. (opatrně ale na srdce, to se nezahřívá). Z čajů je dobrou bylinkou Sléz. Ten pomáhá "odlepit" hlen a vykašlat ho. Je také vhodný na ekzémy a nedokonalosti na kůži.

 

Pokud jde o rýmu, je to oříšek i pro zkušené. Někdo si svoji nemoc odbyde jen s ní a za to ji má xkrát v roce... jiný ji má za tři dny pryč, ale s kapesníkem neustále u nosu. Vždycky si ale hlídám, aby nedošlo k zacpání dutin. Tzn, že bolí předklonění hlavy a vlivem tlaku je to vše mnohem nepříjemnější. Pokud by k tomu došlo, využívám staré dobré potění v posteli a nahřívání dutin nad horkou párou v hrnci. Můžete přidat sůl, nebo květ černého bezu. Je ale dobré si prsty zakrývat oči (ty nemají tu velkou teplotu rády a přes hlavu mít deku, aby teplo neuteklo). Tohle prohřátí je pak dobré zkombinovat s tělovou svící do místa tlaku. Někdy z toho bolí celá hlava, nebo zuby, uši...

Na uši velký pozor. Děti občas hlásí bolest uší až už je pozdě, takže je dobré někdy nenápadně je zatlačit na lalůček u zvukovodu. Jestli kviknou víte, že je třeba jednat. Ale jak? Podáním tvarohového obkladu viz. Obklad proti bolesti středního ucha v Postřehy a také ušní svíčku. Je stejná jako tělová, jen je více kónická. Dá se koupit v lékárně. Slyšela jsem i o radě dát do ouška obyčejné, škvařené sádlo nebo kapku z Netřesku skalního.

 

Homeopatická léčba je mojí oblíbenou, ale má svá ALE. Funguje v případě, kdy je dobře trefena. Na správnou indikaci preparádu je NUTNO znát dobře jedince, obtíž a načasování. Například rýma má několik stádií a homeopatika co by zabraly v 1 dvou dnech, nezaberou 3. a 4. den. Podle fáze vodnatá, zadní, zcela ucpaný nos atp.

Výbornou zkušenost mám se zmíněnou Droserou na uklidnění kašle, s Thuya po očkování - a tak ji den předem a týden po očkování dávám každému, aby průběh očkování lépe snášel.

 

Občas mi děti příjdou: mamko, bolí mě tady a tady... A já zjisjtím, to je nachlazený močový měchýř.  Ještě než je začne zlobit čůrání a oni ví, že je bolí třísla (jsou tam tvrdé a citlivé uzliny - ty se hmatají jako malé fazolky) a nebo že je bolí noha na klenbě u paty z vnitřní strany chodidla a nebo zadní strana lýtka, popřípadě ještě stehna) je třeba nasadit teplé oblečení, teplo od noh, čaj z Lichořeřišnice, nebo i kapky Diocel od Diochi. Ty pomohou vyčistit cokoliv se tam usadilo a také posílí ledviny. Na posílení ledvin je vhodné si nechat naklíčit fazolky mungo a pojídat je kdykoliv si vzpomenete. Ke svačince s chlebem, do těstovinového salátu, nebo jen tak. Na zub. Já je nechávám namáčet přibližně 3-6 hodin. Pak je propláchnu a s trochou vody vyliji na talířek. Fazolky proplachuji 2x denně a 2. den už jsou změklé a mají drobné klíčky. Čím je klíček menší, jsou sladší. Pokud je dlouhý, není to na škodu. Jen se ztratila sladkost.

 

 

Moji "malí učitelé" mi dávají lekce skoro každý den. Stává se, že večer, po plém dnu skotačení je bolí hlava. Někdy za to může divočení na trampolíně (to bývá i obratel mimo svoji osu) nebo jen náročný den a bolí hlava ze ztuhlých svalů na lebce. K tomuto všemu mi postačí Bowenova technika. Probrnkám svaly okolo páteře, aby se obratel "vrátil", nebo probnkám svaly na lebce  - v zátylku, kolem uší, někdy i trapézy pokud je třeba a po 10 minutách se ukládáme ke spánku bez bolesti hlavy, bez sirupu a s úsměvem. Bowenova technika je však na studování, proto neuvádím rady jak na ní. Chce to minimálně vidět a zkusit si pod dozorem.